Fundacja ekologiczna ARKA, 5 marca o godz. 11.00 zorganizowała na Tarnowskim Rynku happening edukacyjny przeprowadzony za pomocą „Ośmiokąta Edukacyjnego”.

Jak informują organizatorzy – To nasz nowy pomysł na prowadzenie nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką akcji jest palenie śmieci, niska emisja i jej wpływ na zdrowie ludzi i środowisko, czyli temat bardzo aktualny.

 Palenie śmieci w piecach domowych jest zjawiskiem powszechnym. W sezonie grzewczym coraz częściej oddychamy śmierdzącym, trującym dymem. Według raportów Komisji Europejskiej każdego roku 28 tysięcy Polaków umiera z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Nie pozwólmy, aby sąsiedzi truli nas i nasze dzieci. Czas działać!

– Akcję przygotowujemy wspólnie z Szkołą Podstawową nr 3. Ośmiokąt edukacyjny to przestrzenna instalacja o wymiarach ok. 20 m2 i wysokości 2 metrów, na której montujemy 8 posterów edukacyjnych. Akcję poprzedza niewielki happening „Chcemy błękitnego nieba”. 

Na 8 posterach zamieszczone są tematyczne plansze dotyczące problematyki niskiej emisji i palenia śmieci w piecach domowych. Podczas tej niestandardowej lekcji przybliżamy uczniom także wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie oraz podpowiadamy działania, które każdy z nas może zrobić, aby powietrze wokół było czystsze. Odwiedziliśmy już Bielsko-Białą, Cieszyn, Opole, Wrocław, Kielce i Toruń. W dalszej kolejności odwiedzamy Katowice, Rzeszów i  Prudnik.

To element prowadzonej przez nas kampanii LISTY dla Ziemi. Czyste powietrze – zdrowy człowiek.

W całym kraju towarzyszyć będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje. 

Kampanię Listy dla Ziemi dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Realizowany jest pod patronatem Ministra Środowiska.

Dodatkowe informacje:
Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel.  609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl

  • IMG_4851
  • IMG_4861
  • IMG_4869
  • osmiokat_001
  • osmiokat_002
  • osmiokat_003
http://www.tarnow.polskiportal.info/wp-content/uploads/2014/03/IMG_4869.jpghttp://www.tarnow.polskiportal.info/wp-content/uploads/2014/03/IMG_4869-150x150.jpgtarnowppWydarzeniaekologia,rynekFundacja ekologiczna ARKA, 5 marca o godz. 11.00 zorganizowała na Tarnowskim Rynku happening edukacyjny przeprowadzony za pomocą „Ośmiokąta Edukacyjnego”. Jak informują organizatorzy - To nasz nowy pomysł na prowadzenie nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką akcji jest palenie śmieci, niska emisja i jej wpływ na zdrowie ludzi i środowisko, czyli temat bardzo...Informacje i wiadomości z Tarnowa i okolic